LEKCJE ON-LINE


LEKCJA 1 - PRZYSPIESZONY KURS BLUESA

 

Najpopularniejszy jest blues 12 taktowy.

Chorus takiego bluesa ma 12 taktów. Chorus to tak jak zwrotka w piosence - ma określoną progresję akordów i powtarza się kilka lub kilkanaście razy w czasie trwania utworu.

Harmonia (akordy) opiera się na triadzie harmonicznej, a więc na Tonice, Subdominancie i Dominancie. W przypadku bluesa w tonacji A zmiany akordów w poszczególnych taktach chorusa wyglądają następująco:

4/4 II: A7 I D7 I A7 I A7 I D7 I D7 I A7 I A7 I E7 I D7 I A7 I E7 :II

Często spotykanym sposobem akompaniamentu gitarowego w bluesie i w muzyce rockowej jest tzw. podkład "kwintami". Zobaczcie jak taki akompaniament zagrać w przypadku rytmu tj. podziału parzystego (ósemkowego) i triolowego.

video - przykład

Bardzo ważna jest właściwa technika gry prawą ręką.

video - przykład

Zagrajmy teraz cały chorus bluesa w tonacji A.

video - przykład

W utworze Hendrixa Red House Bues - akordy zmieniają się identycznie.
Utwór ten jest jednak grany w wolniejszym tempie i w tonacji C, a więc kwintami w pozycji VIII ( dźwięk C przy 8. progu struny E ) lub w III (dźwięk C przy 3. progu struny A)

Sekcja rytmiczna i gitary wchodzą w 5-tym takcie na F7 . Następny chorus jest grany przez wszystkich od początku, czyli od C7 np w VIII pozycji - akordy zmieniamy analogicznie tak, jak w pokazanym wcześniej chorusie bluesa w tonacji A.... z tym, że oczywiście gramy w C nie w A

video - red house blues

* Fragmenty video pochodzą z nowej multimedialnej szkoły Leszka Cichońskiego GITAROWE ABC, której premiera odbędzie się w czasie GRG'06.